Druhy karoserií osobních automobilů Tisk Email
Pondělí, 20 Prosinec 2010 12:42

Druhy karoserií osobních automobilů

Karoserie osobních automobilů můžeme dělit do několika druhů dle provedení střechy, zadní části vozidla nebo způsobu užití. Ne vždy je však na první pohled jasné, kam daný vůz zapadá. Dnes se výrobci automobilů předhánějí ve všestrannosti využití a kategorie se mísí. Následujícím popisem si je trochu přiblížíme.Sedan

Jde o typ karoserie u kterého je oddělen zavazadlový prostor od prostoru pro posádku. Sedan má dvě řady sedadel, stupňovitou záď a obvykle na každé straně dvě boční okna. Některé vozy mívají ještě jedno menší za zadními dveřmi.

        Škoda 120- sedan       BMW M3 - sedan  

Liftback

Je tří nebo pětidvéřová uzavřená karoserie s výklopnými zadními dveřmi. Proti hatchbacku je záď delší a svažuje se pod mírnějším úhlem dolů. Výhodou liftbacku je především snadný přístup do zavazadlového prostoru. 

     Škoda Octavia - Liftback       Ford Mondeo - Liftback  


Hatchback

Karoserie se šikmou zádí v tří nebo pětidvéřovém uspořádání. Většinou má dvě řady sedadel. Hatchback je typická karoserie, používaná u vozů nižších tříd.

       Škoda Fabia - Hatchback       Peugeot 107 - Hatchback  

Limuzína

Jedná se o sedan s dlouhým rozvorem, tedy čtyřdveřové uspořádání se dvěma a více řadami sedadel. Limuzína může mít za předními sedadly přepážku, oddělující prostor pro řidiče a cestující.

  Rolls-Royce  - limusína      Maybach - Limusína


Kombi (Combi)

Je typem karoserie s velkým zavazadlovým prostorem. Střecha je protažená až do zadní části vozu do zavazadlového prostoru. Svislá zadní stěna tvoří páté, výjimečně třetí dveře. Kombi mívá obvykle dvě až tři řady sedadel, přičemž zadní jsou sklápěcí nebo vyjímatelné pro větší využití prostoru. Prodloužená část je na bocích doplněna třetí řadou bočních oken.

Název kombi je převážně používán na území bývalého Československa. Výrobci automobilů často používají svá označení: Opel - Caravan, Fiat - Panorama, BMW - Touring, Ford - Turnier, Fiat - Weekend, Volkswagen - Variant, Alfa Romeo - Sportwagon, Mazda - Wagon, Audi - Avant, Kia - SportyWagon.

 Škoda Octavia - Kombi       Opel Astra - Caravan - Kombi   


MPV

Označení znamená Multi Purpose Vehicle nebo také Multi Utility Vehicle. U nás se překládá jako velkoprostorový vůz. Jde o druh osobního automobilu, jenž se tvarem podobá dodávce. Odlišnost od vozů kombi je především ve zvýšené střeše a větší variabilitě interiéru. MPV mívají dvě až tři řady sedadel, která jsou většinou výše než je běžné v osobním automobilu. Uspořádání je obvykle pětidveřové.

   Ford C Max - MPV       Kia Carnival - MPV  


SUV

Sport utility vehicle přeloženo sportovní užitkové vozidlo kombinuje výhody většího vnitřního a zavazadlového prostoru se schopností brázdit jak silnice, tak lehčí terén.

            Audi Q7 - SUV       Mazda CX 7 - SUV 


Crossover

Crossover jde napříč kategoriemi. Většinou má zděděný pohon 4x4 a vyšší světlou výšku z SUV plus pobírá prvky MPV s možností kombinovat interiér. Tyto vozy zvládnou i lehčí terén, ale jsou primárně určeny do městského provozu.

          Opel Antara - Crossover       Suzuki SX4 - Crossover   


Terénní vůz

Je přizpůsoben k jízdě v terénu. Disponuje vyšší světlou výškou, velkými nájezdovými úhly a pohonem všech čtyř kol. Dalšími znaky jsou velké pneumatiky a měkčí tlumiče. Karoserie může být otevřená nebo uzavřená. Tyto vozy jsou označovány jako off-road. Často jsou za ně zaměňovány i SUV vozy, ale není terén jako terén.

          Jeep - Off road       Toyota Land Cruiser - Off road     

Pick-Up

V podstatě se jedná o malý nákladní automobil. Nákladní prostor je původně odkrytý, ale může být zakryt plachtou nebo nástavbou. Samostatná uzavřená kabina pro posádku mívá jednu až dvě řady sedadel. Některé, převážně evropské pick-upy bývají odvozeny z osobních automobilů.

    Pick up
   Dacia - Pick up

Kabriolet

Hlavním znakem kabrioletu je otevřená karoserie. Střecha bývá plátěná nebo z pevných materiálů (ocel, kompozit). V případě pevné střechy se vžilo označení kupé kabriolet. Snímání střechy může být strojní do zavazadlového prostoru nebo ruční. U některých kabrioletů je montována snímací pevná střecha takzvaný hardtop. Tyto vozy bývají většinou dvou dveřové se dvěmi řadami sedadel.

                   Škoda Felicia - Kabrio  Chevroler Camaro - Kabrio


Roadster

Roadster nebo také Spider či Spyder je otevřené původně dvoumístné karoserie bez bočních a zadních oken. Střecha je látková, nebo vůbec není. Někteří výrobci mezi kabriem a roadsterem nečiní rozdíl.

    Pagani Zonda - Roadster Smart - roadster

Kupé

Jedná se o dvoudveřovou uzavřenou karoserii sportovního charakteru. Mívá jednu řadu sedadel, popřípadě je druhá menší, méně komfortnější.

           Bentley Continental - Coupe  Mercedes CLS - Coupe
 

Zdroj: Wikipedia
auta5p.eu
archiv

 

 

 

gototop